KCD Prague 2024

Ve dnech 6. a 7. června 2024 se v Praze v budově FIT ČVUT konala konferece Kubernetes Community Days Prague 2024, kterou pořádala Česko-Slovenská CNCF komunita.

Díky všem, kdo se na přípravě konference podíleli a všem kdo přišli. Byli jste skvělí!

Letos se pořadatelům povedl moc pěkný termín, protože 6. června slaví Kubernetes svoje narozeniny 🎂. A letos to byly dokonce jubilejní 10. narozeniny 🥳.

Kubernetes happy 10th birthday cake

Co je KCD?

KCD neboli Kubernetes Community Days. Je lokální akce zaměřená na Kubernetes (s podporou CNCF) a související technologie. Akce je určena pro vývojáře, DevOps, SRE, administrátory a všechny, kteří se zajímají o Kubernetes. Na KCD se můžete těšit na zajímavé přednášky, workshopy a networking.

Workshop se cybroslabs

Ve čtvrtek 6. června jsme společně se cybroslabs (které je hrdým sponzorem letošních KCD v Praze) pořádali workshop na téma Deployment cloud-native aplikace do regulovaného prostředí energetiky.

Ukážeme, jak v cybroslabs řešíme deployment cloud-native aplikace do silně regulovaného prostředí energetiky (čtěte: ne cloud-native prostředí). Pěkně od podlahy s Kubernetes, konfigurace prostředí, high-availability Kubernetes cluster díky RKE2, ukázka deploymentu komponent aplikace a testování vysoké dostupnosti, disaster recovery, failover databáze a obnovení ze zálohy.

Na workshopu jsme měli skvělou účast, demo deployment jsme ukazovali na našem Turing Pi clusteru, který jsme měli s sebou. Ukázali jsme, jak řešíme deployment pro naše zákazníky, jak řešíme výzvy kolem Kubernetes, deploymentu Kubernetes clusteru, správy, až po deployment aplikace jako takové, včetně krátké ukázky, na čem pracujeme.

Ještě bych chtěl zmínit náš open-source ingress controller Cloudflare Tunnel Ingress Controller, na GitHubu jej najdete pod organizací clbs-io. Pro IoT, edge, dema nebo domácí lab, je to super nástroj jak dostat své aplikace na internet bez nutnosti statické IP adresy nebo port forwardingu. Pomocí standardního Kubernetes Ingressu a Cloudflare Tunnelu.

Workshop bohužel nebyl nahrán, alespoň máme pár fotek.

Vojtěch Mareš přednáší workshop a ukazuje na promítací plátnoOtevřená počítačová skříň se samolepkami na otevřeném víku a vedle Gopher plyšák (maskot Golang)Vojtěch Mareš a Ladislav Čapka přednášející workshop

Přednáška o CloudNativePG

V pátek 7. června jsem měl přednášku na téma CloudNativePG - PostgreSQL on Kubernetes the right way.

Na přednášce jsem představil open-source Kubernetes Operator pro PostgreSQL CloudNativePG, jeho možnosti a podělil jsem se o moje/naše (se cybroslabs) zkušenosti s provozem PostgreSQL na Kubernetes v produkčním prostředí. Mezi nejdůležitější funkce CNPG patří správa HA Postgres clusteru, zálohy a jejich obnova, streaming replikace, integrace monitoringu s Prometheem nebo možnost replikace na úrovni clusteru.

Pokud vás zajímá jak provozovat PostgreSQL cluster na Kubernetes, přijďte na moje školení Postgres na Kubernetes.

Vojtěch Mareš s mikrofonem, přednášející o CloudNativePG

Myslím, že se mi přednáška povedla, ale ještě to má rezervy. Dal bych si tak 7/10 😄.

Celá prezentace tady. Popř. na YouTube je záznam.

Moje střípky z KCD

Tohle jsou jen moje postřehy samozřejmě, pokud vás zajímají ostatní přednášky, na YouTube playlist přednášek.

KEDA podporuje Gateway API!

KEDA (Kubernetes Event-Driven Autoscaler) dnes podporuje a stále pracuje na rozšíření podpory pro Kubernetes Gateway API (budoucnost Kubernetes Ingressu).

A nejen to, KEDA umožňuje škálování až na nulu. A to bez nástrojů jako je Knative. Ovšem za cenu, že před vaším workloadem bude KEDA Interceptor (proxy), na základě kterého bude škálovat. Bylo i demo a fungovalo to moc pěkně 👍. Rychlost, s jakou KEDA dokázala škálovat pody byla opravdu působivá. Narozdíl od obyčjného HPA (Horizontal Pod Autoscaler), který škáluje na základě využití CPU/RAM, bylo škálování dle počtu requestů mnohem rychlejší. A to jak scale up tak down.

Na můj dotaz, jaký performance overhead to má, byla odpověď, že dle benchmarků je response time cca o 10ms delší a množství odbavených requestů za sekundu kleslo z 2000 na 1600, což je pokles o 20%. To sice není zanedbatelné, ale pokud vaše aplikace nemusí být vyloženě real-time. Dá se s tím žít a těžit z efektivnějšího škálování. WebSockety zatím podporované nejsou, ale na GitHubu je otevřený pull request.

Event mesh

Máme v Kubernetes světe meshů málo, tak si přidáme k Service meshi i event mesh 😆!

Event mesh je integrovaný do Knative. Ale přitom na krátké demo ani nebylo třeba Kafky 👀.

Event mesh staví na rozdělení čtení dat (synchronní operace) a zápisu (asynchronní operace). To jde ruku v ruce s principem CQRS (Command Query Responsibility Segregation).

Do tohohle bodu se event mesh vlastně neliší od event sourcingu. Za mě ten zlomový bod, proč event mesh může být přínosem, bylo jak snadno se dal integrovat do legacy aplikace (v tomto případě byla ukázka na Java aplikaci) a zároveň vedle mít nové (mikro)služby, například v Rustu.

Nevýhodou event meshe je, že data nejsou vždy konzistentní (eventual consistency), ale to je cena za asynchronní zpracování.

Srovnání Kubernetes PostgreSQL operátorů

Shodou náhod před mojí přednáškou byla přednáška o různých Kubernetes PostgreSQL operátorech. Já jsem si tohle srovnání dělal sám pár měsíců zpátky, než jsme se cybroslabs došli k CNPG.

Byly zmíněny operároty jako Zalando, CrunchyData PGO, CloudNativePG, StackGres a okrajově bitnami/postgresql Helm Chart.

David Pech, nejen že povídal o rozdílech mezi jednotlivým operátory, ale zároveň ukázal i výsledky benchmarků jednotlivých operátorů.

Závěřem: CloudNativePG je skvělý! 💪 Z čehož jsem měl pochopitelně radost, když jsem na takovou přednášku mohl rovnou navázat. Ale pokud nejste PostgreSQL profíci a máte možnost použít managed databázi, je to lepší volba.

Díky a za rok zas!

Ve dvou nabitých dnech jsem byl na spoustě skvělých přednášek, přednášel a vedl workshop, potkal jsem se starámi známými, ale i poznal nové tváře...

Díky za super akci v Praze a těším se na příští rok v Bratislavě! ✌️

Společná fotka účastníků KCD Prague 2024